Forrás: Microsoft - 2018. 11. 23. 13:09 - A cikk már elavult információkat tartalmazhat.
A mesterséges intelligenciával (AI) már a siketek is tanulhatnak szoftverfejlesztést, a vak emberek pedig hagyományos írásmóddal készült dokumentumokból tájékozódhatnak – egyebek mellett ez is szóba került az AI for Good programsorozat első tematikus reggelijén. A Microsoft és a NIOK Alapítvány civil szervezeteket megcélzó rendezvényének résztvevői arról beszélgettek, hogyan segítenek a modern technológiák azoknak, akik társadalmi feladatokat látnak el.
A felhőben tárolt közös naptár, a csoportos dokumentumkezelés, vagy éppen az eszköztől függetlenül bárhonnan, akár okostelefonról is elérhető videókonferencia lehetősége minden szervezet hatékonyságán képes javítani. A NIOK Alapítvány éppen ezért hívta életre a CivilTech programot, amelynek keretében a civil szervezetek olyan szoftverekhez juthatnak, mint az Office 365. A felhő- és mesterséges intelligencia alapú megoldások megkönnyítik a szervezetek munkáját, miközben közvetlenül a fogyatékos embereknek is hasznosak.
Hirdetés
„A mesterséges intelligencia segít az önvezető autók fejlesztésében, ám ugyanez a technológia nyújt segítő kezet fogyatékkal élő embertásainknak” – fogalmazott Kiss Zoltán, a Microsoft felhőszolgáltatások üzletágvezetője. Az AI egyszerre lehet hasznos annak, aki zajos környezetben dolgozik, például egy felszolgálónak az étteremben, illetve egy hallássérült embernek, hogy érthető szöveggé fordítsa a neki mondottakat. Kiss Zoltán szerint az AI az esélyegyenlőség igazi bajnoka, nem véletlenül fordít a Microsoft az elkövetkező 3 évben 25 millió dollárt azokra a fejlesztésekre, amelyek a fogyatékos személyek képességeinek erősítését, támogatását segítik elő.
A technológia ma már érzékeket pótolhat a szenzorok, az alacsony költségű elektronika és a mesterséges intelligencia segítségével. Így olcsóbb protéziseket gyárthatnak azoknak, akik elvesztették valamelyik végtagjukat: mintegy százmillió embertársunk kénytelen élni valamilyen végtag nélkül, de csak 5-15 százalékuk jut hozzá valamilyen protézishez.
Hogyan lehetnek sikeres szoftverfejlesztők a siket emberek? – ezt mutatta be konkrét példákkal a magyar alapítású társadalmi kezdeményezés, a SignCoders. A Microsoft vendégeként bemutatkozó csapat esetében ténylegesen megvalósul, hogy az AI a közjót szolgálja, hiszen a lelkes és elkötelezett szoftverfejlesztők saját szakmájukba vezetnek be siket embereket, hogy frontend fejlesztők válhassanak belőlük. A SignCoders elkötelezett tagjainak célja ezeknek az embereknek a hosszú távú foglalkoztatása.
A Mesterséges Intelligencia a közjó szolgálatában (AI for Good) rendezvénysorozat folytatása januárban várható. A soron következő események fókuszában a bolygónk és a humanitárius segítségnyújtás áll majd.
A Microsoft AI for Accessibility programjáról az alábbi linken tájékozódhat: https://www.microsoft.com/en-us/ai-for-accessibility
Hirdetés
Ha tetszett, kövessen minket
Ha tetszett a cikk és az elsők között szeretne értesülni a legújabb hírekről, kérjük kövesse Facebook oldalunkat.
Hirdetés
Hasonló cikkek
Rajtad áll a jövőd! – Hátránnyal indulók lehetősége a technológia
Hogyan segíthet a technológia egy csapat hátrányos helyzetű fiatal kreatív ötleteinek megvalósításában? Milyen kitörési lehetőséget jelenthet egy fiatal számára a digitalizáció és a technológia?
2019. 11. 06. 17:43
Digitálisan érett munkavállalókat igényel a magyar gazdaság
Magyarországon a legkisebb a digitális átalakulásra felkészült vállalatok aránya, ugyanakkor a magyar vállalatok a közeli jövőben jóval több digitálisan képzett munkaerőt igényelnek majd, mint a közép-európai cégek – derül ki az IDC és a Microsoft közös kutatásából.
2019. 11. 06. 17:26
A digitális tudás fejlesztése az egyik legnagyobb érték
Gyurós Tibor díjjal ismerték el a HTTP Alapítvány vezetőjét, Sisák Zoltánt.
2019. 09. 25. 15:45
Formáld a világot – A digitális világ kreatív fiataljai kerestetnek!
Robotépítés, digitális művészet, mindennapi problémák megoldása, tehetséggondozás – számtalan területen használhatók a digitális világ vívmányai kreatív módon.
2019. 09. 18. 21:12
Hirdetés
Idézet
"Az első ultraintelligens gép az utolsó találmány, amit az embernek létre kell hoznia."
Irvin J. Good